- MAN, DAF and MERCEDES BENZ Clamp Nut Socket, 56mm, ZR-36CNSBM56 - ZIMBER-TOOLS.
Product Description
Details
Application range:
DAF, MAN trucks (with clamping nut no.81.92901-0066)
BENZ trucks (axles VL3/8,13,VO3/10,VL4/7,9,10 ,VD4/14,VO4/11,13,18,
VL4/15,16,19 and VD4/20 in type 363,385,387,389,391,393,395,617,620,
621,622,623,625 and 649 (ex: BENZ ACTROS with drum brake tightening nut no.652 330 00 88).
BENZ buses (axles VO3/10,4/11,4/13 and 4/19 in type 0303,0305G and 0307)
KASSBOHRER/SETRA (front axle 6.5 +7.5 in types S210 and 215,SG 219-221
and non-driven rear axle types S216 HDS and S228 DT)
Size: 56mm(I.D) x 53mm(H) x 3/4”Dr.